Welcome aboard, new team members

Southwest Tennessee Community College proudly welcomes the following employees to the Southwest family:

(L-R) Aaron Jagers, Mia Atkins-Beason, Shirley Oliver, Antonio Hayes, Saundra Thompson, Gayathri Kaushik, Mark Moses, Melissa Elmore, Susan Mixson, Sherria King, Chery Smart, Rosalyn McGhee, Shunteria Joiner, Sharon Bishop and Phyllis Bruce

(L-R) Aaron Jagers, Mia Atkins-Beason, Shirley Oliver, Antonio Hayes, Saundra Thompson, Gayathri Kaushik, Mark Moses, Melissa Elmore, Susan Mixson, Sherria King, Chery Smart, Rosalyn McGhee, Shunteria Joiner, Sharon Bishop and Phyllis Bruce

Hired September 3, 2019

Name Title Department Manager
Sherria King  Department Chair Social and Behavioral Sciences  LaDonna Young 
Aaron Jager Department Chair Technologies Robin Cole
Melissa Elmore Child Care Aide 2 Child Care Services  Mary Palmer
Mia Atkins-Beason Academic Advisor  Advising  Nikita Ashford-Ashworth
Gayathri Kaushik Instructor Natural Sciences Robert Blaudow
Sharon Bishop Instructor Languages & Literature  Dustin Williams
Antonio Hayes Instructor Engineering Technology Robin Cole
Gerren Herndon Instructor Funeral Service Education  Ron Johnson
Saundra Thompson Instructor Social and Behavioral Sciences  Sherria King 
Susan Mixson Instructor Social and Behavioral Sciences  Sherria King 
Cheryl Smart Instructor Languages & Literature  Sherria King 
Shunteria Joiner Academic Advisor  Advising  Nikita Ashford-Ashworth
Rosalyn McGhee Instructor Education, Criminal Justice, Human Services Joanitha Barnes
Phyllis Bruce Administrative Assistant 2 Allied Health Osborne Burks
Shirley Oliver Administrative Assistant 3 Humanities Social Sciences, Mathematics Joanitha Barnes
Mark Moses Department Chair Mathematics  LaDonna Young 

Hired August 16, 2019

Name Title Department Manager
Celeste Bailey Instructional Designer - Teaching Academy Emphasis TNT Unrest Jennifer Townes 
Carlton Greene  Associate Dean of Business and Technology Business and Technology Robin Cole
Robert Moore Veteran Affairs Coordinator  Advising  Nikita Ashford-Ashworth
Boyce Taylor  Custodial - Floor Technician  Custodial Services  Johnathan Welden
Joseph White Custodial - Floor Technician  Custodial Services  Johnathan Welden
Melody Williams Instructor - Chemistry Natural Sciences  Robert Blaudow
Soyoung Park Instructor - English (Tenure)  Language and Literature  Dustin Williams 
Melanie Jones Instructor - Computer Information Technology (Term) Technologies  Robin Cole
Angela Beck  Child Care Aide 2  Child Care Services  Mary Palmer 
Jennifer Stevens Assistant Professor  Allied Health/Physical Therapist  Evan McHugh
Faith Kiphut Assistant Professor  Allied Health/Physical Therapist  Evan McHugh